Yak-3

White 6, 1. Squadron Normandie – Niemen Regiment, Stierki, Lithuania, pilot Lt.Marcel Albert

měřítko: 1/32, model: Special Hobby, doplňky: klapky a plechy Eduard, barvy: Gunze Sangyo C

Postavil: Marek Kotrč, Foto: Mr. Miloslav Hrabaň

Jelikož jsem si chtěl udělat nějakého zástupce ruské letecké konstrukce z II. světové války a na výběr jsem toho moc v daném měřítku neměl, tak jsem zajásal, když firma Special Hobby vydala ten to typ. Recenzí na stavebnici je napsáno dost. Já se chci zmínit jen o stavbě a spíše problémech, které mně potkali až v samotném závěru stavby. Jinak musím říci, že se model stavěl dobře. I klapky, které navrhl Eduard jsou opravdu povedené a po sestavení, které vyžaduje trochu zkušeností s lepty, tak po vyříznutí prostoru v křídle, tam opravdu sednou skvěle. Co do dodělávek na modelu, tak něco málo v interiéru, ale to je v tom to měřítku snad samozřejmostí, ale hlavně dodělat detaily v šachtách.

Model jsem před nástřikem na surfoval, jemně přebrousil a následně začal s kamufláží. Odstíny jsem použil od Gunze uvedeném v návodu, které jsem zesvětlil. Po přelakování a nanesení decálů a opětovném přelakování jsem přejel povrch tmavým Washem od Tamyie a zde začali problémy.

Mezi přechodem trup - křídlo se na povrchu objevily tenké praskliny, které se nakonec mezi sebou propojily a vypadli z plastu ve formě velkých šupin. Nechal jsem vše pořádně zaschnout. Vyloupaná místa znovu přetmelil dvousložkovým tmelem, vybrousil a znova vše přestříkal. Samozřejmě, že jsem částečně přišel i o decály, které mi nakonec poskytl Míla Hrabaň a já tak mohl model dokončit.

Co na závěr - stavbu modelu zvládne i středně pokročilí modelář, tím spíše, když si model bude chtít postavit jen z krabičky. A já jsem rád, že mám ve sbírce model krásné předlohy.